• امروز : چهارشنبه - ۲ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : 12 - شعبان - 1445
  • برابر با : Wednesday - 21 February - 2024
5
گزارش/

تفرجگاه عینالی تبریز، اینجا همه چیز برای تفریح مهیاست!

  • کد خبر : 6515
  • ۰۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۰
تفرجگاه عینالی تبریز، اینجا همه چیز برای تفریح مهیاست!
تفرجگاه کوهستانی عینالی در ارتفاعات شمال تبریز با برخورداری از زیرساخت‌ها و امکانات متنوع، به یکی از فضاهای زیبا و دیدنی این کلانشهر تبدیل شده است و تمامی افراد با ذائقه‌های مختلف می‌توانند با صرف کمترین هزینه و وقت، در این تفرجگاه به تفریح سالم بپردازند.

به گزارش پایگاه خبری مساوات به نقل از ایرنا، تفرجگاه کوهستانی عینالی با حدود ۵ هزار و ۶۰۰ هکتار وسعت در شمال شهر تبریز واقع شده است و در حال حاضر بزرگ‌ترین تفرجگاه کوهستانی کشور به شمار می‌رود.

هرچند ارتفاعات عینالی در شمال تبریز تا یک دهه قبل تنها میعادگاه کوهنوردها و کوهروها بود و مخاطبان آن را علاقه‌مندان به این رشته ورزشی مفرح تشکیل می‌دادند، اما در سایه اقدامات انجام شده، این مکان به بستری برای تفریح و ورزش همگانی بویژه در تعطیلات آخر هفته تبدیل شده است.

تبدیل این نقطه از تبریز به تفرجگاه کوهستانی از سال ۱۳۵۴ با حضور کارشناسان فائو و تایید اثرات مثبت تبدیل این منطقه کوهستانی به تفرجگاه و کاشت انواع درخت از سوی آنها وارد فاز اجرایی شد اما عملا تا سال ۱۳۸۳ اقدامی در این خصوص انجام نشد.

در سال ۱۳۸۳ با همت مسئولان وقت، مقرر شد سازمانی مستقل با بودجه شهرداری و مسئولیت انتصاب مدیر توسط استانداری تاسیس شود؛ البته بر اساس این تصمیم قرار بود اراضی ملی پیرامون تبریز به وسعت ۱۸ هزار هکتار به این سازمان واگذار شود که در نهایت به اراضی شمالی تبریز با وسعت پنج هزار و ۶۰۰ هکتار در مجاور اتوبان پاسداران محدود شد.

براساس برنامه سه ساله توسعه که در سال ۱۳۹۳ به تصویب رسید، توسعه همه جانبه و تحقق اهداف ترسیم شده در دستور کار سازمان عینالی قرار گرفت.

فراهم کردن زمینه بازدید ماهانه ۵۰۰ هزار نفر از این تفرجگاه، پیاده‌سازی مسیر دسترسی به قله و سنگفرش کردن آن به طول بیش از سه کیلومتر، تفکیک راه دسترسی ماشین‌رو از پیاده، افزایش سطح کاشت درخت از ۴۰۰ به ۶۰۰ هکتار و ایجاد اشتغال پایدار، ساخت دریاچه آبگیری با ۵۴ هزار مترمکعب ظرفیت، افزایش تعداد سرویس های بهداشتی، اجرای فاز دوم تله کابین تا کوه دند، احداث سالن همایش و موسیقی، گازرسانی و آبرسانی و توسعه بخش نگهداری حیات وحش از ۴۰ به ۸۰ هکتار از جمله اهداف ترسیم شده برنامه توسعه این تفرجگاه بود که بخش زیادی از آن اجرا شده است.

مسیر ماشین رو این تفرجگاه از پارک ربع رشیدی تا پارک پیوند ارم به طول ۱۱ کیلومتر احداث شده و حفظ حالت طبیعی این تفرجگاه، زیبایی آن را دوچندان کرده است.

امکاناتی که در این تفرجگاه کوهستانی ایجاد شده و یا در دست ایجاد است براساس ذائقه‌های مختلف افراد طراحی و اجرا شده است و با ایجاد برخی امکانات دیگر نظیر ورزش‌های زمستانی تقریبا امکان تفریح برای تمامی ذائقه‌ها در این تفرجگاه فراهم می‌شود.

▪️پیاده‌روی و کوهروی در تفرجگاه عینالی

برای علاقه‌مندان به پیاده‌روی و کوهروی در این تفرجگاه مسیرهای مختلفی طراحی شده است و همه افراد از خردسالان گرفته تا افراد سالخورده با استفاده از این مسیرهای خاکی یا سنگفرش شده، می‌توانند به بالای کوه دسترسی یابند.

ایجاد آبشارهای مختلف در مسیر پیاده‌روی، جنگل کاری و فضای سبز و امکانات رفاهی فضای دل انگیزی به مسیر می‌دهد.

آنهایی که توانایی کوهپیمایی را ندارند، این امکان برایشان فراهم است تا از طریق راه دسترسی سه هزار و ۳۰۰ متری که سنگ فرش شده به قله کوه برسند.

▪️تله کابین

در این تفرجگاه، تله‌کابینی به طول یکهزار و ۵۰۰ متر ایجاد شده و دستیابی به قله کوه را برای همگان آسان کرده است.

فاز دوم این تله کابین تا کوه “دند” ادامه خواهد داشت و براساس گفته مسئولان سازمان، کارهای مطالعاتی آن انجام شده است و به زودی برای اجرا به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار می‌شود.

علاقه‌مندن با استفاده از تله‌کابین تعبیه شده در تفرجگاه عینالی به راحتی می‌توانند به بالای کوه و رستوران‌ها و بوفه‌ها و طبیعت زیبای عینالی دسترسی داشته باشند.

▪️صخره‌نوردی

در این تفرجگاه چندین تخته‌سنگ طبیعی بزرگ وجود دارد که علاقه‌مندان صخره‌نوردی را به خود جذب کرده و حضور صخره‌نوردان در این تفرجگاه کوهستانی، طبیعت زیبایی در جلوی چشمان بازدیدکنندگان ایجاد می‌کند.

صخره‌هایی که گاه ارتفاع آن به بیش از ۵۰ تا ۱۰۰ متر می‌رسد و برای صخره نوردان حرفه‌ای جذاب است.

▪️طبیعت‌گردی و تماشای حیات‌وحش

جنگل کاری خوبی در این تفرجگاه در سال‌های گذشته انجام شده و منظره زیبایی با استفاده از ائلمان‌های طبیعی در این تفرجگاه ایجاد شده است.

فضای سبز و گلکاری‌های کنار مسیر دسترسی و تعبیه استراحتگاه‌ها و آلاچیق‌ها در این مسیر، موجب شده که خانواده های علاقه‌مند طبیعت و سلامت، روزهای تعطیل و غیرتعطیل در این تفرجگاه حضور یافته و اوقات خود را سپری کنند.

در سال‌های اخیر منطقه‌ای وسیع از این تفرجگاه برای نگهداری از بزهای کوهی اختصاص داده شده که در نوع خود جالب است.

حیات وحش و دیدن بزهای کوهی در این تفرجگاه بخش دیگری از زیبایی‌های حضور در تفرجگاه کوهستانی عینالی تبریز است.

▪️رانندگی در مسیرهای خاکی و دوچرخه‌سواری

مسیر دسترسی این تفرجگاه از طریق خودرو که تنها سه هزار و ۳۰۰ متر طول دارد با جایگزین شدن مسیر خاکی از پارک ربع رشیدی تا پارک پیوند ارم در همین تفرجگاه به ۱۱ کیلومتر افزایش یافته و عبور از دل کوه‌ها و راه‌های خاکی، جلوه خاصی در نظر بیننده ایجاد می‌کند.

این مسیر می‌تواند با کمی تغییرات، یکی از مکان‌های ایده آل برای افرادی باشد که به رانندگی آفرود علاقه دارند.

دوچرخه‌سواری در این مسیر نیز خالی از زیبایی نیست زیرا که موانع طبیعی موجود در این مسیر، دوچرخه سواری کوهستان در این تفرجگاه را دلچسب‌تر کرده و حضور دوچرخه سواران در این مسیر موید این مطلب است.

طولانی‌ترین زیپ‌لاین کوهستانی، پیست کارتینگ، اسب سواری و رستوران از دیگر امکاناتی است که در این تفرجگاه ایجاد شده است که البته طرفداران خاص خود را دارد.

آنهایی که کوهروی و پیاده‌روی را دوست دارند، به صخره نوردی علاقه دارند، عاشق طبیعت گردی و فضای سبز هستند، دوستدار حیات وحش هستند، به رانندگی و دوچرخه سواری در مسیرهای خاکی و آفرود علاقه مندند، عاشق سوار شدن بر تله کابین و دیدن منظره شهر از بالا هستند یا به ورزش های هیجانی مثل زیپ لاین علاقه مندند، می توانند در تفرجگاه عینالی به راحتی به همه آن دست یابند و متناسب با بودجه خود، از رستوران‌های آن بهره‌مند شوند.

البته هنوز این تفرجگاه با اهداف ترسیم شده و رسیدن به نقطه ایده آل فاصله دارد و با ایجاد برخی امکانات و راه اندازی ورزش های زمستانی، هیجانی، هوایی و آبی می توان این تفرجگاه را به عنوان تفرجگاه کوهستانی مجهز در عرصه کشور معرفی و از ظرفیت های آن برای توسعه گردشگری تبریز استفاده کرد.

به تازگی ۲۰ میلیارد تومان اعتبار از محل مصوبات سفر استانی رییس جمهور برای گسترش تفرجگاه عینالی تبریز در نظر گرفته شده است که نشانگر توجه دولت به تفریحات سالم و ایجاد نشاط اجتماعی در جامعه است.

لینک کوتاه : https://mosavatnews.ir/?p=6515

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.